W tym roku obchodzimy 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W tym kontekście warto przypomnieć pomnik, który stanął w Chojnie w 2006 roku, w 28. rocznicę jego pontyfikatu.
16 października 2006 roku, przed kościołem Mariackim pw. Najświętszej Marii Panny w Chojnie, odsłonięto pomnik przedstawiający Jana Pawła II. Wykonany z brązu monument został zaprojektowany przez zespół artystów „Kwadrat” z Goleniowa: Ewę Soroczyńską, Leszka Soroczyńskiego, Stanisława Szulca oraz księdza Marka Cześninę. Figura, ważąca 700 kg i mierząca 2 metry wysokości, ukazuje Papieża siedzącego i głaszczącego po głowie małego chłopca. W lewej ręce trzyma papieski krzyż, a na głowie ma infułę. Całość spoczywa na granitowym cokole, na którym umieszczono daty z życia Karola Wojtyły, w tym datę rozpoczęcia pontyfikatu, datę śmierci oraz daty wszystkich pielgrzymek do Polski, a także herb papieski.
Pomnik ten jest jednym z wielu, które powstały w Polsce po śmierci Jana Pawła II. Jego symbolika wzbudza zainteresowanie zarówno mieszkańców Chojny, jak i przyjezdnych.
Po śmierci Jana Pawła II w 2005 roku w Chojnie, podobnie jak w wielu innych polskich gminach, pojawiła się potrzeba jego upamiętnienia. Wśród propozycji znalazły się m.in. utworzenie fundacji pomocy dzieciom i młodzieży, budowa witraża w Kościele Mariackim, wykonanie drzwi z ważnymi scenami z życia Ojca Świętego oraz budowa pomnika. W wyniku ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców największe poparcie zdobyła ostatnia propozycja.
W odpowiedzi na społeczne oczekiwania powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika. 22 września 2005 roku Rada Miejska w Chojnie podjęła uchwałę w sprawie budowy monumentu. Decyzja ta wywołała jednak różne opinie wśród mieszkańców, dotyczące formy upamiętnienia Papieża w gminie.
Obecna burmistrz Chojny, Barbara Rawecka, pełniąca wówczas funkcję zastępcy burmistrza Gminy Chojna, wspomina tamten czas – Pomysł budowy pomnika wzbudzał emocje, jednak decyzja o jego powstaniu była efektem konsultacji społecznych. Chojna chciała w sposób szczególny upamiętnić postać Jana Pawła II – mówi Barbara Rawecka – Na ogłoszony konkurs wpłynęły trzy projekty, które poddano konsultacjom. Ostatecznie komisja konkursowa wybrała projekt zespołu Kwadrat z Goleniowa – dodaje obecny włodarz miasta.
W poniedziałek, 16 października 2006 roku (w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża), o godz. 17:00 na skwerze u zbiegu ul. Chrobrego i Jagiełły w Chojnie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika. W programie znalazła się msza święta w kościele Mariackim, celebrowana przez arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego, z udziałem chóru Politechniki Koszalińskiej oraz orkiestry dętej Elektrowni Dolna Odra.
Pomnik wykonano w Odlewni Artystycznej Metalodlew SA w Krakowie, znanej z realizacji licznych pomników papieskich. Wówczas był to 345. monument poświęcony Janowi Pawłowi II w Polsce, a tylko w 2006 roku Metalodlew zrealizował cztery takie zamówienia: dla Tarnogrodu, parafii św. Jacka w Groniu na Podhalu, Stargardu Szczecińskiego i właśnie Chojny.
Jan Paweł II – Pontyfikat i pamięć
Karol Wojtyła, wybrany na papieża 16 października 1978 roku, był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym od ponad czterystu lat papieżem spoza Włoch. Jego pontyfikat trwał 26 lat i należał do najdłuższych w historii Kościoła. Jan Paweł II był ważną postacią na arenie międzynarodowej, odgrywając istotną rolę w przemianach społecznych i politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie.
Pomnik w Chojnie jest jednym z licznych świadectw pamięci o Janie Pawle II i stanowi lokalny symbol upamiętniający jego życie i działalność.