...

Warsztaty z Krótkofalowcami [zdjęcia]

Centrum Informacji w Chojnie oraz klub SP1KZE, który prężnie działa w Chojnie, przeprowadzili wakacyjne warsztaty skierowane głównie dla najmłodszych. Spotkanie było szansą na zapoznania się ze sprzętem, które na codzień nie jest w zasięgu naszych rąk.

Krótkofalarstwo to hobby polegające na amatorskim nawiązywaniu dwustronnych łączności radiowych na wydzielonych pasmach radiowych. Pasma te obejmują fale długie, średnie, krótkie, ultrakrótkie oraz mikrofale. Krótkofalowcy komunikują się ze sobą za pomocą radiostacji, które pozwalają na nadawanie i odbieranie sygnałów radiowych. W ramach krótkofalarstwa, amatorzy starają się nawiązać łączności z innymi krótkofalowcami na całym świecie. To może być realizowane poprzez bezpośrednie połączenia między radiostacjami, tzw. QSO (skrót od ang. „chcę się skomunikować”). Krótkofalowcy wymieniają się informacjami, takimi jak imię, lokalizacja, raporty o jakości sygnału i inne interesujące informacje.

W celu potwierdzenia przeprowadzonej łączności, krótkofalowcy często używają kart QSL. Karty te zawierają informacje o łączności, takie jak dane krótkofalowca, data, pasmo, czas i inne szczegóły. Krótkofalowcy mogą wysyłać karty QSL do swoich rozmówców w celu potwierdzenia i upamiętnienia przeprowadzonej łączności. Karty QSL są również często kolekcjonowane jako pamiątki. Krótkofalarstwo to pasjonujące hobby, które umożliwia ludziom komunikację na odległość, poznawanie nowych osób i kultur, rozwijanie umiejętności technicznych oraz eksperymentowanie z radiotechniką. Jest to również ważne narzędzie w sytuacjach awaryjnych i w przypadku utraty normalnej łączności, ponieważ krótkofalowcy mogą zapewnić komunikację nawet w trudnych warunkach.

Translate
Skip to content Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.