„usque in Konigsberge” – te słowa znajdziemy w dokumencie poświadczającym podarowanie wsi Nahausen przez księcia pomorskiego Barnima I zakonowi templariuszy w roku 1244. Dokument ten jest pierwszym znanym dowodem na istnienie nazwy miasta Królewca.
Tegoroczne obchody tego historycznego wydarzenia maja być huczne i odbywać mają się w dwóch dniach: 31 sierpnia oraz 1 września. Zaplanowano koncerty oraz wydarzenia towarzyszące.
Święto miasta podzielone jest na dwie części:
31 sierpnia 30 lecie współpracy miasta Chojna i Schwedt nad Odrą
01 września 780 lecie miasta Chojna
31 sierpnia
11:00 Oficjalne otwarcie
11:15 Występ orkiestry dętej Schalmeien Zum Fuchsgrund Petershagen e.V. z Gartz Plac
11:30 Bieg dla dzieci ulicami Chojny
12:30 Ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom biegu dla dzieci
13:00 „Chojna Biega Open” Bieg uliczny dla dorosłych
15:00 Ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom biegu “Open”
17:00 Jubileuszowy Koncert chojeńskiej kapeli Rewir
19:00 Koncert Velow Laureata konkursu „Chojna Gra”
20:00 Koncert Fluid
21:00 Koncert Ørganek
01 września
12:00 Igrzyska Miejskie -rywalizacje sportowe zespołów
12:00 – 16:00 Średniowieczne warsztaty rzemieślnicze
14:00 Pokazy Strongmanów
16:00 Koncert Małe TGD
17:30 koncert Ricardo x Wookey Koncert Laureata konkursu
18:15 koncert DWN Koncert Laureata konkursu
20:00 Koncert OSTR
W przestrzeni publicznej ukazało się również logo, promujące zbliżającą się rocznicę naszego miasta. Jest ono połączeniem herbu z oficjalnym logiem Gminy Chojna. Kolorystyka natomiast pochodzi z oficjalnego loga marki Gminy, czyli „Królewskiej Chojny”.
Kto zagra na chojeńskiej scenie?
ØRGANEK – grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy jej lidera, autora tesktów i muzyki, Tomasza Organka, laureata wielu prestiżowych nagród, m.in. Mateusza Trójki, Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, czy Superbohaterki Roku Wysokich Obcasów. Tomasz Organek jest również Ambasadorem Honorowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 2019 zadebiutował jako prozaik bestselerową powieścią Teoria Opanowywania Trwogi. W 2022 uznany przez magazyn Newsweek za jedną ze 100 najbardziej wpływowych Polaków w kategorii popkultura. W tym samym roku reprezentował Polskę na EXPO 2020 w Dubaju.
Do chwili obecnej zespół wydał cztery płyty długogrające:
Głupi (2014) – nominacja do Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Rock
Czarna Madonna (2016) – trzy statuetki Fryderyk 2017 w kategorii: Album Roku Rock, Piosenka Roku, Produkcja Muzyczna Roku
Oba albumy uzyskały status platynowej płyty. Przez dwa lata (2016 – 2017) zespół był trzonem Orkiestry Męskiego Grania i jest współautorem dwóch płyt koncertowych MGO, które również pokryły się platyną. Dyrektorem muzycznym obu edycji był Tomasz Organek.
W 2021 zespół wydał dwie kolejne płyty nominowane do Fryderyka 2022:
Ocali Nas Miłość (2021) – z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Nominacja do Fryderyka 2022 w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka
Na razie stoję, na razie patrzę (2021) – nominacja do Fryderyka 2022 w kategorii Album Roku Rock/Metal
W skład zespołu wchodzą: Tomasz Organek (gitara, śpiew), Adam Staszewski (bas), Tomasz Lewandowski(instrumenty klawiszowe), Robert Markiewicz (perkusja). Zespół zagrał do chwili obecnej kilkaset koncertów w Polsce i za granicą (Litwa, Francja, Anglia, Szkocja, Irlandia, Szwajcaria, Bułgaria, Holandia, Norwegia, Czechy) ciesząc się ogromnym zainteresowaniem publiczności oraz wielomilionową oglądalnością swoich teledysków.
ØRGANEK jest stałym bywalcem największych polskich festiwali (m.in Woodstock / Pol’and’Rock Festival, Jarocin Festival, Open’er Festival, Orange Festival, Męskie Granie, Europejski Stadion Kultury, CJG Festiwal, Sopot Top of the Top Festival, Kazimiernikejszyn, Green Festival i wielu innych).
W 2022 zespół supportuje KINGS OF LEON podczas koncertu we Wrocławiu.
Adam O.S.T.R. Ostrowski – muzyk, producent, instrumentalista, raper. Jeden z najbardziej pracowitych i utytułowanych artystów w Polsce. Od ponad 20 lat konsekwentnie podąża w raz obranym kierunku artystycznym. Na scenie hiphopowej w kraju osiągnął właściwie wszystko.
Autor 30 autorskich albumów muzycznych. Posiadacz Diamentowej Płyty za album “Życie po śmierci”, a także 10 platynowych i 7 złotych płyt, w tym dwóch podwójnie platynowych. Pięciokrotny laureat Fryderyka – Nagrody Akademii Fonograficznej. Od 1999 roku w jednej nieustającej trasie koncertowej. Jego płyty, wydawane z rozmachem, wielokrotnie debiutowały na pierwszym miejscu zestawienia sprzedaży OLIS.
Sprzedaż jego albumu “Życie po śmierci” przekroczyła 120.000 fizycznych egzemplarzy stając się najlepiej sprzedającą się płytą CD w Polsce w 2016 r. (zarówno pośród repertuaru polskiego jak i zagranicznego). Treścią tego albumu są przeżycia i przemyślenia związane z ważnym wydarzeniem w życiu prywatnym muzyka, na którym kariera muzyczna odcisnęła oczywiście swoje piętno. Na początku 2015 roku O.S.T.R. przeszedł w wojewódzkim szpitalu specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi ratujący życie zabieg rekonstrukcji płuca.
Doceniony przez ś.p. Czesława Niemena, współpracował z Michałem Urbaniakiem i Januszem Grzywaczem (zespół Laboratorium). Razem z Kasią Nosowską był dyrektorem artystycznym trasy Męskie Granie 2013. Marka MTV wybrała O.S.T.R. na pierwszego polskiego artystę, którego akustyczny koncert przywróci polskim widzom format “Unplugged” po 7 latach przerwy. Lubiany i doceniany za granicą, współpracował z muzykami z amerykańskiej, brytyjskiej i holenderskiej sceny hiphopowej. Absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec, pomysłowo wykorzystuje przyswojoną wiedzę klasyczną w kompozycjach opartych na muzyce miejskiej.
O.S.T.R. pochodzi z muzycznej rodziny, urodził się i wychował w Łodzi. Od miasta tego otrzymał w 2017 r. tytuł Honorowego Obywatela oraz Odznaczenie Zasłużony dla Miasta Łodzi. Rozpoczynał karierę w kilku lokalnych zespołach, ale szybko dał się poznać reszcie kraju w konwencji solo. Przebił się jako niekwestionowany lider konkursów improwizowanego rapu (bitwy freestyle). Taki właśnie krótki i przypadkowy występ na scenie łódzkiego klubu Prokadencja zapewnił mu w 2001 roku kontrakt na debiutancki album w Asfalt Records. Z wytwórnią tą związany był ponad 20 lat. Przyjaciel swoich fanów, człowiek towarzyski, otwarty, na co dzień skromny. Żonaty, ojciec dwóch synów.
Początki tworzenia kapeli podwórkowej Rewir rozpoczęły się w 1996 roku pod nazwą „Raut” a skład kapeli wielokrotnie się zmieniał. Po rozwiązaniu kapeli „Raut” w 1998 roku i roku absencji scenicznej na jej bazie powstaje nowa kapela podwórkowa REWIR. W pierwszym składzie pojawili się: Emilian Gliszyc – akordeon, Henryk Łyszczek – perkusja, Janusz Czapski – gitara basowa, Piotr Karaczun – gitara, vocal, Robert Górski – vocal oraz Władysław Surmacz – saksofon.
Dziś w skład której wchodzą: Emilian Gliszyc – akordeon, Piotr Karaczan – gitara akustyczna/wokal, Damian Rumbuć – gitara basowa/wokal, Jan Choncel – bęben, instrumenty perkusyjne/wokal, Robert Górski – wokal. W repertuarze kapeli przewijają się utwory kapel warszawskich, lwowskich jak również własnych kompozycji, gdzie autorem słów i muzyki jest Emilian Gliszyc.
Skład zespołu FLuID tworzą muzycy, którzy od wielu lat grają na dużych scenach: między innym wcześniej zobaczyć ich mogliśmyi na Woodstocku. Wokalistką jest młoda, utalentowana Wanesa Adamska, która na swoim koncie zapisała liczne nagrody konkursów wokalnych oraz udział w projekcie „I żyli długo i w Szczecinie”, organizowanym przez Filharmonię Szczecin (finalnie powstała płyta, a Wanesę usłyszeć możemy na jednej z piosenek – kliknij i sprawdź).
Zespół obecnie szykuje się do swojej trasy koncertowej, podczas której promować będą swój najnowszy singiel „Młoda ja”.
Skład:
Wanesa Adamska – wokal
Patryk Kuzia – gitara
Dariusz Kowal – gitara
Damian Rumbuć – bas
Grzegorz Kurpiel – perkusja
Przemysław Kaweński – instrumenty klawiszowe
Zespół młodych wokalistów łamie schematy i pokazuje, że również dzieci mogą śpiewać o Bogu w nowoczesny sposób. Małe TGD wystąpi na święcie miasta 1 września o godzinie 16:00.
W 2017 r. Małe TGD wydało debiutancką płytę „Góry do góry”, a pod koniec 2019 r. ukazał się drugi album pt. „Wyspa skarbów”. Na początku 2020 r. album „Wyspa skarbów” został nominowany do Fryderyka w kategorii Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa. Trzecia płyta zespołu Małe TGD „Online” powstała w trudnym dla wszystkich okresie pandemii. Dzieciaki w lekki i momentami przewrotny sposób opowiadają o radzeniu sobie z emocjami, codziennymi obowiązkami, zamykającym i otwierającym się światem.
31 sierpnia ulicami Chojny przebiegną uczestnicy wydarzenia sportowego pod tytułem „Chojna Biega”. Od dzisiaj można zapisać się na bieg na dystansie 5 km, 10 km oraz 5 km w konkurencji nordic walking, klikając w link poniżej:
Bieg główny poprzedzi rywalizacja dzieci na dystansie 100, 200 i 300 metrów.
Impreza odbywać się będzie w ramach obchodów 30 lat współpracy i partnerstwa Chojny i Schwedt nad Odrą.
Pobierz mapę biegu [kliknij]
Pobierz regulamin biegu [kliknij]